Затлъстяване и сънна апнея – лечение с тирзепатид

Picture of Д-р Михаела Михайлова

Д-р Михаела Михайлова

Специалист по вътрешни болести и кардиология с дългогодишен опит. Асистент към Клиника по пропедевтика на вътрешните болести "Проф. д-р Ст. Киркович“, МУ София.

Връзката между затлъстяване и сънна апнея е отдавна известна. Новите медикаменти за лечение на наднормено тегло, какъвто е тирзепатид, откриват нови възможности за тези пациенти.

Тирзепатид ефективно спомага за загуба на тегло при възрастни с наднормено тегло или затлъстяване, когато се комбинира със здравословен начин на живот. Тирзепатид, имитира действията на два хормона, глюкагон-подобен пептид-1 (GLP-1) и глюкозо-зависим инсулинотропен полипептид (GIP). Тези хормони работят заедно, за да стимулират секрецията на инсулин и да забавят изпразването на стомаха, като удължават усещането за ситост след хранене. Това помага за регулиране на нивата на кръвната захар и води до загуба на тегло.

Нови клинични проучвания за лечение на затлъстяване и сънна апнея

В последните години, бяха проведени две международни клинични изпитвания при пациенти със затлъстяване и умерена до тежка обструктивна сънна апнея (OСА). Резултатите бяха представени на 84-ата научна сесия на Американската диабетна асоциация (ADA) и едновременно публикувани онлайн в New England Journal of Medicine.

Обструктивна сънна апнея

OСА засяга 1 милиард души по света, много от които не са диагностицирани. Затлъстяването е често срещан рисков фактор. Според Американската диабетна асоциация, 40% от хората със затлъстяване имат OСА, а 70% от тези с OСА имат затлъстяване.
Лечението с CPAP е ефективна и най-използваната интервенция за OСА, но много пациенти отказват да използват устройството, спират да го използват или не могат да го използват. Новото лечение с лекарства предлага по-достъпна алтернатива за тези хора.

Огромно намаление на епизодите и тежестта на ОСА при лечение на затлъстяване с тирзепатид

В двете проучвания са включени пациенти с умерена до тежка OСА.
Участниците са получавали или максимално толерираната доза на tirzepatide (10 или 15 mg чрез седмична инжекция), или плацебо за 1 година. Всички участници са получавали редовни консултации за начина на живот и хранене. Пациентите са били инструктирани да намалят приема на храна с 500 kcal/ден и да се занимават с поне 150 минути/седмично с физическа активност.
След една година пациентите, приемащи тирзепатид, са имали значително по-малко прояви на ОСА, в сравнение с тези, приемащи плацебо. При тях също така е имало и отчетливо намаление на горната граница на кръвното налягане.
Най-честите нежелани събития са били диария, гадене и повръщане, които се появили при около една четвърт от пациентите, приемащи тирзепатид.

Имало е два потвърдени случая на остър панкреатит при пациенти, приемащи тирзепатид.

Коментирайки проучването, специалистите подчертават:

Лечението на затлъстяването с тирзепатид, заедно с CPAP е оптималното лечение за обструктивна сънна апнея. По този начин се намаляват и сърдечно-съдовите рискове, свързани със затлъстяването.
Все още не е ясно дали тирзепатид, има самостоятелен ефект върху ОСА. Възможно е положителните резултати да се дължат основно на загубата на тегло.

Прочетете повече за Сънната апнея и високото кръвно налягане!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.