Клапните пороци – причини, прояви и лечение

Picture of Д-р Михаела Михайлова

Д-р Михаела Михайлова

Специалист по вътрешни болести и кардиология с дългогодишен опит. Асистент към Клиника по пропедевтика на вътрешните болести "Проф. д-р Ст. Киркович“, МУ София.

Клапните пороци представляват увреждане на сърдечните крапи и последващото влошаване в работата на сърцето. Те са честа причина за намален физически капацитет и нарушено качество и продължителност на живота.

Клапната сърдечна болест се характеризира с увреждане или вроден дефект на една или повече сърдечни клапи: митрална, аортна, трикуспидална и пулмонална. Увредените или дефектни клапи могат да причинят два вида нарушения в преминаването на кръвта:

  • Клапна стеноза – нарушено отваряне на клапата, при което се нарушава кръвотока от предсърдията към камерите или от камерите към големите съдове на сърцето.
  • Клапна инсуфициенция – нарушено затваряне на клапата, при което част от кръвта се връща обратно и увеличава размерите на съответните сърдечни кухини. Обратното движение на кръвта се нарича регургитация.

Колко често се срещат клапните пороци?

  • Разпространението на клапната сърдечна болест (КСБ) варира значително в целия свят. В страните с високи доходи преобладават функционалните и дегенеративни състояния, докато ревматичните сърдечни увреждания са водещи в страните с ниски и средни доходи.
  • Разпространението на клапните сърдечни заболявания нараства в световен мащаб, в резултат на подобрената преживяемост и застаряването на населението. Остаряването често води до така наречените дегенеративни промени в клапите.
  • Клапните аномалии са чест компонент на вродени сърдечни заболявания, от които бикуспидната (с две, вместо с три платна) аортна клапа се среща най-често.

Какво предизвикват клапните пороци?

Промените в движението на кръвта, настъпващи при различните клапни увреждания са свързани с:

  • Вида на засегнатата клапа – атрио-вентрикуларна (митрална и трикуспидална) или семилунарна (аортна и пулмонална), и
  • Вида на увреждането – стеноза или инсуфициенция

Инсуфициенция на атрио-вентрикуларните клапи – митрална и трикуспидална

Поради недоброто затваряне на една или две клапи, част от кръвта, постъпила в съответната камера, по време на камерното пълнене, се връща обратно към съответното предсърдие. Това причинява увеличаване на обема на предсърдието, последвано от увеличение на налягането в него. Ако увредената клапа е митралната – това води до увеличено налягане в белодробните вени и задържане на кръв в белия дроб.

Ако се отнася за трикуспидалната клапа – увеличеното налягане в дясно предсърдие се предава на горната и долна празна вена, което води до задължане на кръв във вените на тялото.

Инсуфициенция на семилунарните клапи – аортна и пулмонална

Недоброто затваряне на аортната и/или пулмоналната клапи води до обратен кръвоток от големите съдове – аорта и пулмонална артерия, към съответната камера. При изразена регургитация се разширяват камерните кухини и се повишава налягането в тях, което с времето води до намалена помпена функция на сърцето.

Стеноза на атрио-вентрикуларните клапи – митрална и трикуспидална

Най-често се среща стеноза на митрална клапа след прекаран ревматизъм. Поради недостатъчното отваряне на клапата, преминаването на кръвта от ляво предсърдие към лява камера е затруднено. В резултат на това ляво предсърдие се разширява и налягането в него се увеличава, което впоследствие води до застой на кръвта в белия дроб.

Стеноза на семилунарните клапи –аортна и пулмонална

Най-често се среща дегенеративната стеноза на аортната клапа, с натрупване на калциеви отлагания. Намаленият отвор на клапата, създава условия за работа на сърдичния мускул срещу повишено съпротивление, което води до неговата хипертрофия (задебеляване). Хипертрофиралият мускул е с нарушено кръвоснабдяване и склонност към ритъмни и проводни нарушения.

Клинична картина

Водещата симтоматика зависи от локализацията, вида и степента на клапно увреждане. Клапната сърдечна болест прогресира с напредване на възрастта, а от там и прогресират затрудненията в кръвообращението. Най-често срещаните оплаквания са:

  • Сърцебиене, аритмия
  • Задух и лесна умора
  • Намалена мускулна сила
  • Синкоп (припадък с или без загуба на съзнание) и стенокардна болка (най-често при аротна стеноза)
  • Отоци

Важно е да се отбележи, че клапната сърдечна болест е предразполагащ фактор за инфекциозен ендокардит. При тези пациенти е необходимо да се прилага антибиотична профилактика особено преди често срещани стоматологични процедури!

Диагноза:

Диагнозата се поставя на база на оплакванията на пациента и ехокардиографско изследване. В контекста на планирано хирургично лечение, може да е необходимо да се направи компютъртомографско изследване. При пациенти в зряла възраст, преди оперативната намеса се извършва коронарография с цел установяване на състоянието на коронарните съдове.

Лечение на клапните пороци:

Медикаментозното лечение има за цел да контролира основните симптоми и колкото е возможно да забави прогресията на заболяването. Най-често се използват бета-блокери, диуретици, ACE инхибитори и AR блокери, антиаритмични средства.

При прогресиране на проявите на сърдечна недостатъчност и обективно напреднал клапен процес, пациентът се насочва за оперативно лечение, което включва пластика или подмяна на увредената клапа.

Много често, пациентите с клапни пороци приемат антикоагулантно лечение, което трябва да се има предвид при планиране на оперативни и интервенционални процедури.

Прочетете повече за Как работи сърцето когато е болно !

Facebook
Twitter
LinkedIn

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.