Лабораторни изследвания при сърдечно-съдови заболявания

Picture of Д-р Михаела Михайлова

Д-р Михаела Михайлова

Специалист по вътрешни болести и кардиология с дългогодишен опит. Асистент към Клиника по пропедевтика на вътрешните болести "Проф. д-р Ст. Киркович“, МУ София.

Редица лабораторни изследвания имат важно място в диагностиката и проследяването на сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ). Те се използват за ранното установяване на рисковите фактори за ССЗ, за проследяване на придружаващите заболявания, както и в условията на спешност за диагностициране на живото-застрашаващи състояния.  

Важни лабораторни изследвания за оценка на рисковите фактори за ССЗ :

  • Липиден профил (общ холестерол, LDL – липопротеини с ниска плътност, HDL – липопопротеини с висока плътност, триглицериди). Високите нива на LDL и триглицериди, както и ниските нива на HDL се асоциират с висок риск от развитие на атеросклероза.
  • Високочувствителен С-реактивен протеин (hs-CRP) – възпалителен маркер, който се използва за оценка на риска от потенциално фатални сърдечно-съдови събития. За рискови се считат стойности над ≥2 mg/L.
  • Маркери на въглехидратния метаболизъм – серумна глюкоза, инсулин, гликиран хемоглобин. Нарушеният въглехидратен метаболизъм е сериозен рисков фактор за развитие на ССЗ.
  • Маркери за хронично бъбречно заболяване – креатинин, GFR – индекс на гломерувна филтрация. Повишените нива на креатинин и намаления GFR са данни за увеличен СС риск.
  • Генетични изследвания за диагностициране на хипертрофична кардиомиопатия, фамилни дислипидемии, тромбофилия, синдром на Марфан и др.

Лабораторни изследвания за диагностика и проследяване при остър миокарден инфаркт (ОМИ)

  • Сърдечни тропонини I (cTnI) и T (cTnT): вътреклетъчни белтъци, които се установяват в серума при наличие на необратимо увреждане на сърдечния мускул. При миокарден инфаркт, нивото на повишаване на тропонина съответства на размера на инфаркта.   
  • Креатинфосфокиназа (СРК) и MB-изоформата на креатинкиназа (СК, CK-MB) – маркери за смърт на сърдечни клетки при инфаркт и миокардит.

Лабораторни изследвания при сърдечна недостатъчност (СН)

  • Натриуретичните пептиди, по-специално мозъчния натриуретичен пептид (BNP) и неговият ко-метаболит NT-proBNP са важни показатели за потвърждаване или отхвърляне на диагнозата СН (включително ранното й откриване).

Резултатите от лабораторните изследвания се интерпретират от лекар, като се имат предвид данните от историята на заболяването и прегледа наа пациента. Не поставяйте сами диагноза за да не се тревожите излишно! Но и не пренебрегвайте необходимите медицински прегледи!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.