Лечение на предсърдното мъждене

Picture of Д-р Михаела Михайлова

Д-р Михаела Михайлова

Специалист по вътрешни болести и кардиология с дългогодишен опит. Асистент към Клиника по пропедевтика на вътрешните болести "Проф. д-р Ст. Киркович“, МУ София.

Лекарите се срещат с проблемите на предсърдното мъждене повече от век, след неговата първа ЕКГ регистрация. Ето как могат да бъдат определени основните цели на лечението:

Възстановяване на нормалния сърдечен ритъм

Появата на предсърдно мъждене много често се дължи на структурни промени в сърдечния мускул. Те могат да се дължат на различни увреждащи фактори. Вижте повече….

Ако промените не са напреднали, сърдечната функция е запазена и ляво предсърдие е с нормални размери, има голяма вероятност да се постигне задържане на нормалния сърдечен ритъм. Това се постига с прилагане на антиаритмични медикаменти, бета блокери и/или дигиталисови глюкозиди. В тези случаи лечението продължава докато има ефект и сърдечната функция не се е влошила.

Поддържане на нормална сърдечна честота

Понякога състоянието на сърцето не дава възможност да се задържи нормален ритъм. В тези случаи, основната цел на лечението е да се забави сърдечната честота до границите на нормата (60-100 уд./мин.) Това се постига с постоянно приемане на бета блокери и/или дигиталисови глюкозиди. Пациентите постепенно привикват към аритмията и при обичайни физически усилия се чувстват добре. Все пак, ако се налага извършване на по-интензивни дейности е възможно да се появи лесна умора или недостиг на въздух.

Контрол на рисковите фактори

 Оптимизира се лечението на повишеното кървно налягане, сърдечната недостатъчност или коронарната болест. Спира се тютюнопушенето и консумацията на алкохол. Основните препоръки са свързани с водене на здравословен начин на живот и да се поддържа нормално телесно тегло.

Прочетете повече за Рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания

Лечение на придружаващите заболявания

Някои заболявания като хиперфункция на щитовидната жлеза, сънна апнея, анемия и др. могат да бъдат провокиращи и утежняващи фактори за предсърдно мъждене. Тези състояния трябва да бъдат лекувани и максимално компенсирани.

Профилактика на тромбоемболичните усложнения и опасността от инсулт

Пристъпи на предсърдно мъждене по-дълги от 30 сек., както и постоянното предсърдно мъждене са сериозен рисков фактор за инсулт. С цел да се предотврати това опасно усложнение, пациентите приемат антикоагулантно лечение. Лечението продължава докато съществува опасността. Важно е по време на лечението да следите за повишена склонност към кървене и да се консултирате с Вашия лекар!

Прочетете повече за Предсърдното мъждене (ПМ) – какво означава?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.