Съществуват няколко вида сънна апнея, но най-често срещаната е обструктивната. Този тип апнея възниква, когато мускулите на гърлото периодично се отпускат и блокират дихателните пътища по време на сън. Забележим признак е хъркането.
Когато мускулите се отпуснат, дихателните пътища се стесняват или затварят при вдишване и дишането може да е неадекватно за 10 или повече секунди. Това може да понижи нивото на кислород в кръвта и да доведе до натрупване на въглероден диоксид.
Мозъкът усеща нарушеното дишане и за кратко ви събужда от сън, за да можете да отворите отново дихателните си пътища. Това пробуждане е толкова кратко, че обикновено не го помните. Понякога има усещане на задух, който отминава бързо, в рамките на едно или две дълбоки вдишвания. Може да издавате изсумтяване, задавяне или изхъркване.
Този модел може да се повтаря от 5 до 30 пъти или повече, на всеки час, през цялата нощ. Тези смущения силно пречат на достигането до дълбоките, спокойни фази на съня. Хората с обструктивна сънна апнея може да не знаят, че сънят им е прекъснат. Всъщност много от тях, дори смятат, че са спали добре цялата нощ.
Рискови фактори
Всеки може да развие състоянието. Някои фактори обаче ви излагат на повишен риск, включително:
- Наднормено тегло. Мастните натрупвания около горните дихателни пътища могат да възпрепятстват дишането. Медицински състояния, свързани със затлъстяването, като хипотиреоидизъм и синдром на поликистозните яйчници, също могат да причинят сънната апнея.
Важно е да се отбележи, че слабите хора също могат да развият състоянието.
- Стеснени дихателни пътища. Може да се дължи на наслудствено състояние или на заболявания на сливиците или небцето.
- Високо кръвно налягане. Сънната апнея е относително често срещана при хора с хипертония.
- Хронично запушване на носните проходи. Проблемът се среща два пъти по-често при тези, които имат постоянно запушване на носа през нощта, независимо от причината.
- Пушене. Хората, които пушат, са по-склонни да развият заболяването.
- Диабет. Обструктивната сънна апнея се среща по-често при хора с диабет.
- Пол. Като цяло, мъжете са два пъти по-склонни от жените в пременопауза да имат обструктивна сънна апнея. Честотата на обструктивната сънна апнея се увеличава при жените след менопаузата и почти се изравнява с тази при мъжете.
- Семейна история на сънна апнея. Ако имате членове на семейството с обструктивна сънна апнея, вероятно да сте изложени на повишен риск да придобиете това състояние.
- Астма. Изследванията са установили връзка между астмата и риска от обструктивна сънна апнея.
Симптомите включват:
- Прекомерна сънливост през деня
- Силно хъркане
- Епизоди на паузи в дишането по време на сън
- Внезапни събуждания, придружени от задух или чувство на задавяне
- Събуждане със сухота в устата или възпалено гърло
- Сутрешно главоболие
- Затруднена концентрация през деня
- Промени в настроението, поттиснатост или раздразнителност
- Високо кръвно налягане
- Нощно изпотяване
- Намалено либидо
Усложнения
Обструктивната сънна апнея се счита за сериозно медицинско състояние. Усложненията могат да включват:
- Дневна умора и сънливост. Многократните събуждания, свързани с обструктивна сънна апнея, правят нормалния възстановителен сън невъзможен.
Хората с обструктивна сънна апнея често изпитват тежка дневна сънливост, умора и раздразнителност. Възможно е да имат трудности с концентрацията и да заспят на работа, докато гледат телевизия или дори когато шофират. Това ги излага на по-висок риск от трудови злополуки.
Децата и младите хора с обструктивна сънна апнея се справят по-трудно в училище и често имат проблеми с вниманието или поведението.
- Сърдечно-съдови проблеми. Внезапните спадания на нивата на кислород в кръвта, които се появяват по време на апнеичните паузи, повишават кръвното налягане и натоварват сърдечно-съдовата система.
Колкото по-тежка е обструктивната сънна апнея, толкова по-голям е рискът от коронарна артериална болест, инфаркт, сърдечна недостатъчност и инсулт.
Състоянието увеличава риска от сърдечни аритмии. Ако има основно сърдечно заболяване, тези повтарящи се епизоди на аритмия могат да доведат до внезапна сърдечна смърт.
- Усложнения при операция. заболяването е проблем за приема на някои лекарства и на обща анестезия. Успокоителните, наркотичните аналгетици и общите анестетици, отпускат горните дихателни пътища и задълбочават обструктивната сънна апнея, при което съществува по-голяв риск от усложнения след операцията.
- Проблеми с очите. Някои изследвания са установили връзка между сънната апнея и определени състояния на очите, като глаукома.
- Лишени от сън партньори. Силното хъркане може да попречи на хората около вас да си починат добре и в крайна сметка да нарушат отношенията ви.
Поради своята свързаност с редица метаболитни и сърдечно-съдови рискове, състоянието сънна апнея изисква своевременно диагностициране и лечение.
Професор д-р Огнян Георгиев е един от най-известните специалисти по това състояние.
или позвънете на 024884840
Прочетете повече за Рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания!