Наличието на болка в гърдите е симптом, който може да бъде причинен от различни състояния. Някои от тях са сериозни и изискват незабавен преглед от кардиолог, а други са съвсем безобидни. Определянето на основните характеристики на болката като сила, продължителност, локализация и др. помага на лекарите да определят нейния източник и да преценят дали състоянието е тревожно. Често се налага да бъдат извършени допълнителни изследвания, които да потвърдят диагнозата.
За да ви помогнем да разберете в кои случаи е нужно да потърсите лекарска помощ ще опишем най-честите причини за болки в гърдите. Моля да имате предвид, че статията е информативна и не може да служи да поставяне на диагноза и провеждане на лечение!
Болка в гърдите, произхождаща от сърцето
Стенокардия (ангина)
Ангината е стягаща болка в гърдите, предизвикана от недостатъчна доставка на кръв към сърдечния мускул. Най-честата причина за това е коронарната сърдечна болест – стесняване на съдовете, които хранят сърцето. Дължи се на натрупване на мастни отлагания в стените им през годините (атеросклероза).
Болката е:
- пристъпна, продължаваща от 2-3 до 15-20 мин.
- стягаща
- има чувство за натиск върху гърдите
- не е локализирана в една точка и често се разпространява към гърба, долната челюст и лявата ръка
- настъпва, при физически усилия (защото тогава сърцето се нуждае от повече кръв) и изчезва, щом те се прекратят. За зимния период е важно, че болката може да настъпи при излизане от топло на струдено.
Ако имате такива симптоми е важно да бъдете прегледани от кардиолог!
Инфаркт
При инфаркт някой от съдовете, които кръвоснабдяват сърцето, се запушва напълно от кръвен съсирек и спазъм. Съответната зона на сърцето спира да се кръвоснабдява и започва да загива.
Гръдната болка има същите характеристики като стенокардната, но е по-силна и по-продължителна.
- не изчезва в рамките на 20 минути
- настъпва при силен емоционален или физически стрес, но често и в покой, понякога в ранните сутрешни часове
- може да има изпотяване със студена пот, гадене, задух, силно сърцебиене
- може да има загуба на съзнание
Перикардит
Перикардитът е възпаление на ципата, която обвива сърцето. Най-често се дължи на вирусни инфекции, автоимунни процеси и дори като усложнение на инфаркт.
Болката е:
- остра и продължителна
- не се разпространява извън сърдечната област
- става по-силна при дишане или в легнало положение
- облекчава се, когато се наведем напред
- може да бъде придружена от ускорен пулс и чувство на задух
При тези симптоми е важно да направите преглед при кардиолог!
Болка в гърдите, произхождаща от белите дробове
Някои заболявания на белите дробове също причиняват гръдна болка:
- Белодробна емболия. По-голям или по-малък кръвен съсирек запушва съдовете, които кръвоснабдяват белите дробове. Болката започва внезапно. Може да има задух и суха кашлица, понякога с кървави храчки. Среща при хора с наднормено тегло и разширени вени, а също и при продължително обездвижване (след счупвания или операции).
- Колабирал бял дроб (пневмоторакс). Обикновено болките в гърдите започват внезапно. Може да настъпи от самосебе си (при млади, високи хора и пушачи) или при увредени бели дробове (хронична обструктивна белодробна болест, астма, пневмонии и др.). Трябва да се потърси спешна помощ!
При подобни симптоми трябва да потърсите спешна медицинска помощ!
- Възпаление на обвивката на белите дробове (плеврит). Често се появява в хода на белодробни инфекции. Болката се влошава в легнало положение и при кашлица. Може да има задух и мъчителна кашлица. Диагнозата се установява с рентгенова снимка.
Болка в гърдите от храносмилателната система
- „Киселини“. Може да се дължи на т.нар. Гастроезофагеален рефлукс. Когато се храним късно вечер, особено с мазни храни, алкохол, шоколад и др. мускулът между хранопровода и стомаха се отпуска. Част от стомашното съдържимо се връща назад по хранопровода и това причинява неприятна, пареща болка.
По-рядко, гръдна болка се причинява и от други заболявания на хранопровода, стомаха и жлъчния мехур.
От костно-мускулната и нервната система
- Невралгична болка, произхождаща от нервните окончания в гръбначния стълб.
Имат краткотраен, пробождащ характер. Често са провокирани от неудобна позиция на тялото и се влиялат от натиск, промяна в позицията, дълбоко вдишване и т.н.
- Травми на ребрата. След натъртване или дори счупване на ребро може да изпитваме остри болки в гърдите за дълго време.
- Възпаление на малките ставички между ребрата и гръдния кош. Болката е локална, има подутина на засегнатите места, увеличава се при натиск.
По-редки причини за болка в гърдите
- Херпес зостер. Ако като дете сте прекарали варицела, вирусът остава в тялото без да предизвиква симптоми. В напреднала възраст или при отслабена имунна система, той може да се реактивира. Предизвиква остра пареща болка по хода на междуребрените нерви. На мястото се появява обрив. В тези случаи е добре да потърсите съвет от спциалист по инфекциозни болести!
- Паник атаки. Състояния, при които внезапно се появява силно чувство за тревога, изпотяване, сърцебиене, задух и стягане в гърдите.
Важно е тези състояния да се отграничат от гръдна болка, дължаща се на причини, свързани със сърцето!
Прочетете повече за Рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания!