Вкусни рецепти с варива

Picture of Ипократис Пападимитракос

Ипократис Пападимитракос

Консултант по хранене и психолог. Вярвам, че всеки може да постигне и задържи желаните килограми като открие своето "нормално" хранене и го превърне в навик.

Варива са както типичните бобови култри като фасул, леща и грах, така и зърнените храни като булгур и киноа, а също и елдата, която не е част от семейство Житни, но се използва като зърненена храна и спада към семейство Лападови. Вкусни рецепти с варива може да приготви всеки, дори и без да има изявени кулинарни дарби.

Без да влизаме в повече лексикални подробности, преминаваме директно към топ рецепти с леща, нахут, булгур, елда и киноа.

Но преди това, нека спомена основните предимства и здравословни ползи на бобовите храни.

Ето ги и тях:

  • По съдържание на протеини, бобовите култури са близки до месото. При това, протеините в граха, соята и фасула се усвояват значително по–лесно, отколкото тези в месото. При традиционни начини на приготвяне усвояемостта е 70–80%.
  • Бобовите храни са “царете” на фибрите. В същото време те са с ниско съдържание на мазнини и са отличен избор за всяко здравословно меню и меню за отслабване. Опитайте поне два пъти в седмицата да заменяте месото с бобови храни.

100 г леща например съдържа около 8 г фибри! Порция фасул ни осигурява около 11 г фибри (или 6.4 г фибри за 100 грама фасул). Грахът също е изключително богат на фибри и можете спокойно да го консумирате самостоятелно или като добавка към салати.

Ето ги и нашите вкусни рецепти с варива:

Необходими продукти:

  • 180 г леща
  • 640 г карфиол
  • 1 лимон
  • 3 скилидки чесън
  • 1 връзка пресен кориандър
  • 1 ч.л. кимион
  • 1 ч.л. кориандър
  • 6 с.л. зехтин
  • 1 с.л. мед
  • 1 ч.л. джинджифил на прах
  • 1 ч.л. кардамон
  • сол и пипер на вкус

Начин на приготвяне на вкусни рецепти с варива:

Тази рецепта се дели на четири лесни стъпки:

1. Сваряваме лещата, без никакви подправки и добавки;

2. Подготвяме подправките и добавките отделно

3. Приготвяме неустоимия сос от кориандър;

4. Смесваме всичко и се наслаждаваме

Стъпка 1:

Изплакнете лещата и я изсипете в подходяща тенджера. Добавете около 2 чаши вода или достатъчно, за да покрие лещата.

Варете на умерен огън за около 25 минути. Точното време зависи от вида на лещата. За тази рецепта препоръчваме да използвате зелена френска леща, но и обикновена леща би била подходяща.

Стъпка 2:

Докато лящата се вари, подгответе подправките и добавката от карфиол

Разделете карфиола на розички и ги разпределете върху тава, покрита с хартия за печене. Поръсете го с 1 с.л. зехтин, сол и пипер на вкус. Сложете го в загрята на 200 градуса фурна и го печете на вентилатор за около 20 минути. След като е готов, поръсете го с щипка куркума и го оставете настрана.

В коляма купа сложете сока от лимон, чесъна, сухия джинджифил, кимион, кардамон, сол и пипер на вкус. Добавете сварената и изцедена леща и разбъркайте.

Дори и само с тези стъпки, лещата ще е вкусна, когато добавите към нея подготвените подправки и карфиола, но силно ви препоръчвам да си приготвите и соса от кориандър. Няма да съжалявате!

Стъпка 3:

Пригответе дресинга от пресен кориандър за 5 минути. В блендър сложете 1 голяма връзка пресен кориандър, 1 скилидка чесън, 1/2 ч.ч. лимонов сок, 1 с.л. мед, 1/2 ч.л. сух кориандър, 1/2 ч.л. сол, 4 с.л. зехтин. Разбъркайте до получаването на хомогенна смес.

Стъпка 4:

Полейте лещата с 1/3 от приготвения дресинг. Разсипете в чинии и добавете карфиола. Овкусете с още дрсинг, а останалия сервирайте отделно. Насладете се!

Прочетете още вкусни рецепти с варива!

Поръчайте вашия хранителен режим тук!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.

Абонирайте се за нашия здравен бюлетин

Получавайте ежемесечно актуални публикации от екипа на Градска Кардиология.